2020. október 10., szombat

Egyház-e az egyház?


2001-ben született egy egyházügyi törvény. Lényege az volt, hogy minden, magát egyháznak nevező "szervezet" kaphat állami támogatást, adó 1%-ot. Az eredeti elképzelés szerint csak azok a vallási közösségek kerültek volna be ebe a körbe, akik már legalább 40 éves múltjuk van az országban. Ízisz papnői kimaradtak volna, akik valójában egy bordélyház fizetett prostituáltjai, a Vörös Rébék boszorkány stúdió is. Az szdsz és az mszp parlamenti képviselői közül csak Szűrös Mátyás szavazott jól. A fideszesek pedig nem voltak elég fegyelmezettek, 20 kormánypárti képviselő nem jelent meg aznap. Felháborító, hogy milyen lazán kezelik a megjelenést a képviselők, pedig szép fizetést kapnak, de ez egy másik történet. 
300 vallási közösség
Mivel nem sikerült leszűkíteni az egyházak körét, idővel közel 300-ra duzzadt a magukat egyházként definiáló szervezetek száma. Köztük a Társaság az Anyaság Megszenteléséért, ami valójában egy szülő nőket tiszteletdíjért segítő vállalkozás, de a vezetője így lehívhatja az 1%-ot. 
A harmadik Orbán kormány aztán neki látott újra, hogy rendet vágjon a vallási szervezetek között. Nem tudom, hogy kellett volna, de sokszor az az érzésem, hogy mint elefánt a porcelánboltban. Az igazuk biztos tudatában lépnek, de olyan mértékben sértenek gazdasági érdekeket, hogy nem csoda a Brüsszelig elhangzó visszhang. 
Igen, igazuk volt. Egyetlen ország sincs a világon, ahol ennyi támogatott egyházi közösség lenne. Ismerősöm húga Spanyolországban él, ott elviszik a rendőrök a be nem jegyzett vallási közösség tagjait. Itt erről szó sincs. Bárki alapíthat egyházat, összejöhet imádkozni stb. Arról van szó, hogy ki kap támogatást. Sok kis felekezet kimaradt így, akiknek meg kellett oldani a fennmaradásukat. Egyesületként működtek tovább vagy nem kértek támogatást. 
Baloldali lelkész?
Iványi Gábor, a Magyar Evangéliumi Testvérközösség (MET) vezetője, volt szdsz-es országgyűlési képviselő azonban nem vett tudomást a törvényről. Hajléktalan szállókat üzemeltet, iskolarendszert tart fenn, amely máig kapja az állami kvótát, de esetükben is érvényt akarnak szerezni a törvénynek. 
Kinek van igaza?
Iványi Gábor Brüsszelig ment, hogy igazáért harcoljon, és felvállalta más vallási közösségek képviseletét is. Nem mindegyik keresztény, ez már önmagában súlyos probléma Isten szemszögéből. Brüsszel kártérítést ítélt meg, de arról nem hallunk, hogy a feloszlatást is javasolta. Tehát megértette a kormány szándékát arra nézve, hogy megszüntesse a biznisz egyházakat, de a módszert nem tartotta megfelelőnek. 
Most ott tartunk, hogy Dobrev Klára és a dk kiáll Iványi mellett, lányuk pedig nála dolgozik a hajléktalan misszióban. Önkéntesként kezdte. Persze ez szép a kislánytól.
Azt meg lehet érteni, hogy Iványi nem szimpatizál a fidesszel, de azt nem, hogy a jelen politikai helyzetben még mindig a szemben álló oldalt támogatja, hiszen hazugságaik, hazaárulásuk nyilvánvaló.
Tudomásom szerint egy egyház csak ott tarthat fenn intézményt, ahol gyülekezete van, mert nem gazdasági társaság. Iványi ennek ellenére az ország különböző helyein működtet iskolákat, intézményeket. Szóval biznisz egyháznak tűnik.
Politikailag ennek a kérdésnek lesz megoldása, de Isten szemszögéből nézve Iványi nagyon problémás. A metodista egyházból kizárták 1975-ben, azután alapította meg a MET-et. A metodisták hívő testvérek. Valami súlyos hitbeli probléma lehetett, amiért nem fért be közéjük. Talán a zsidókkal való szoros közösség. Nekünk fontos a zsidómisszió, de csak misszió. Jézus Krisztust kell hirdetnünk nekik, nem fogadhatjuk el hívő emberként, hogy még mindig várják a Messiást, és 2000 éve nem áldozhatnak. "Jézus az Isten báránya, aki elveszi a világ bűneit." Egy lelkésznek, ha megtért ember, ezt tudnia kell.
 Már az is súlyos problémára utal Iványinál, hogy az szdsz-ben találta meg a politikai közösségét, hiszen ezek később összeálltak a kommunistákkal, azokkal, akik a vallás ellenségei voltak. 
A fidesz szándéka jó, kiűzni az országból a "jövendőmondókat, és varázslókat", ahogy ezt Isten a zsidó népnek is parancsolta a bibliai korban: 
"Ne imádd azoknak (a pogány népeknek) isteneit, és ne tiszteld azokat...hanem szolgáljátok az Urat, a ti Isteneteket, akkor megáldja a kenyeredet és vizedet, és eltávolítja közüled a betegségeket...de nem egy évben űzöm őt ki előled (mármint az ellenséget), hogy a föld pusztává ne legyen, és meg ne sokasodjék a mezei vad. (II. Mózes 23)
"Sok baja van az igaznak, de valamennyiből kimenti az Úr."(34. zsoltár 20. vers)
Akkor is nagy harcok árán sikerült, és nem is teljesen sikerült kiűzni a pogány kultuszt, de bízzunk:
"Ne örülj én ellenségem. elestem ugyan, de felkelek, mert ha még a sötétségben ülnék is, az Úr az én világosságom."

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése