2020. július 14., kedd

Törökország és az európai értékek


A Hagia Szophia székesegyház Isztambulban mecset lesz a továbbiakban.
1934 óta múzeumként működik, köszönhetően egy nyugat felé nyitó török államfőnek. Nagy felháborodást váltott ki a hír a világban. Mivel a világörökség része, az UNESCO is neheztel, hogy nélkülük hozták meg a döntést erről a törökök. Erdogan ígéri, hogy látogatható marad az épület ez után is, de ki tudja.
A Hagia Szophia  székesegyház Kr után 537-ben készült el, és az akkori világ legimpozánsabb épülete volt. 1000 évig a bizánci kereszténység központjaként működött Konstantinápolyban (ma Isztambul). 1453-ban elfoglalták a törökök, és még aznap megkezdődtek az iszlám szertartások. Amikor azonban szétesett az Oszmán Birodalom, "a vallási alapokon nyugvó ... katonai-feudális felépítésű császárságot felváltotta az európai köztársaságok mintájára kialakított, tudatosan ateista, szekularizált nemzetállam. A polgári jogot a svájci törvénykönyvből szó szerint átvéve egyetlen parlamenti szavazással fogadták el. 1926. február 17-én. A büntetőjogot az olasz törvénykönyvből, a kereskedelmi jogot a németországi jogból vették át. Az egész társadalmi életet európai alapokra helyezték. Eltörölték a többnejűséget, teljes jogi és társadalmi egyenlőséget biztosítottak mindenben a nőknek....eltűnt a keleti jelleg is...nyelvi reform vette kezdetét...nemcsak a Korán betűi tűntek el a mindennapi használatból, hanem a Korán szavai és az iszlám vallási műveltség szakkifejezései is. Musztafa Kemál "Atatürk"(törökök atyja) volt az az erőskezű államférfi, aki ezeket a reformokat végrehajtotta...egy évtized leforgása alatt Törökország európai mintára szervezett  modern nemzetállammá lett, amely az iszlám vallási identitását török nemzeti identitással cserélte fel."* 
A tiltás azonban sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki. A 30-as években a törökök között keresztény missziót végző lelkészek azt tapasztalták, hogy egyrészt  rendkívül nagy szeretettel fogadják őket, mint testvért (bizin-miközülünk való), másrészről azonban a missziói munka rendkívül eredménytelen marad, mert a hitehagyókat úgy kezelik, mintha meghaltak volna a hit és a családjuk számára is. A halálbüntetést pedig végrehajtották, ezért nagyon nehezen hajlandók megnyílni a keresztények előtt. A nap mögött című film (katt a kék szövegre) szerint egyes vidékeken még ma is él ez a hagyomány.
A helyzet az évtizedek folyamán sokat változott, de a lakosság 99,8%-a ma is iszlám vallású. Az utóbbi években visszarendeződés tapasztalható, és az iszlám előretörése figyelhető meg a politikai életben. Ennek is jele a Hagia Szophia mecsetté alakítása.
Tulajdonképpen nem kell csodálkoznunk, hogy a nyugat felé valamikor nyitó török állam nem kér a kereszténységből. Ha látja a nyugati emberek erkölcstelenségét, a széthulló családokat, a vallás teljes megszűnését, a BLM mozgalom borzalmait, akkor joggal mondhatja, hogy nem ilyen lovat akartam. 3-4 millió menekültről gondosodik a szíriai polgárháború miatt, ahol valójában az oroszok és az amerikaiak próbálják ki a fegyvereiket.
Mondhatjuk mi azt, hogy a mi vallásunk Istene a szeretet, ha az életünk egészen másról beszél. A muszlim ember a hitehagyott európaiak láttán csak a saját vallásában fog megerősödni, és ez nagyon sajnálatos.
"Miattatok káromolják az Isten nevét a pogányok között." - írja Pál apostol a Rómaiakhoz írt levélben.
A megoldás a megtérés lenne. Vissza Krisztushoz, aki meghalt a bűneinkért, aki halála árán utat készített a mennybe. Nem kell bonyolult szertartásokat végezni, cselekedetekben bízni, mint a muszlim hívőknek.
"Kegyelemből van üdvösségetek a hit által, és ez nem tőletek van. Isten ajándéka ez, hogy senki se dicsekedjék." (Efezusiakhoz írt levél 2.8)
"Úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát, Krisztust adta, hogy aki hisz Őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen." (János evangéliuma 3.16)
*Döbrőssy Lajos: Krisztusért járván követségben. Hét év a minárék árnyékában. Pécel, 2006. Orosz Ágnes kiadása
Fotó:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hagia_Sophia_Mars_2013.jpg#/media/Fájl:Hagia_Sophia_Mars_2013.jpg

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése